Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, Makina İmalatçıları Birliği’ni ağırladı

• Makina İmalatçıları Birliği (MİB), Yönetim Kurulu ve üyelerinin katılımıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ı ziyaret etti. Gerçekleşen görüşmede; sektörün sorunları, beklentileri, yatırımların teşviki, dijitalleşme ve nitelikli istihdam konularında önemli görüşmeler yapıldı.

1990 yılından beri tüm makine sektöründe yerli makine üreticilerinin çıkarlarını gözetmek ve yerli makine üretimini desteklemek amacıyla faaliyetlerini sürdüren Makina İmalatçıları Birliği (MİB), Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ı ziyaret etti.

MİB Yönetim Kurulu ve üyelerinin yer aldığı ziyarette; makine sektörünün sorunları, beklentileri, yatırımların teşviki, dijitalleşme ve nitelikli istihdama yönelik görüşmeler yapıldı.


Birlikte çalışma vurgusu

Son derece verimli geçen görüşmelerde Bakan Kacır, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile MİB’in bahsi geçen konularda birlikte çalışması konusunda talimat verirken, görüşmelerde sektörün geleceğine ilişkin de değerlendirmeler yapıldı.

“Sektörün gelişimine yönelik çalışmalarımız devam edecek”

Sektöre yönelik çözüm odaklı yaklaşımlarından ve verdiği desteklerden dolayı Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’a teşekkürlerini ileten MİB Başkanı S. Emre Gencer, “Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, ülkemizin makine imalat sektörünü uluslararası arenada daha iyi ve rekabetçi hale getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. MİB olarak, yerli makine üreticilerimizin dünyadaki büyüme yolculuğuna öncülük ederken, sektörün önünü açacak uygulamalar noktasında da ilgili bakanlıklarımızla sürekli temas halindeyiz. Bu anlamda özellikle sektörün dijital dönüşümünün hızlandırılması, Avrupa Yeşil Mutabakatı düzenlemelerine uyum çalışmaları, mevcut teşvik sistemimizin ‘orta ve büyük ölçekli işletme’ ağırlıklı bir yapıya dönüşümünü hızlandıracak bir anlayışla yeniden düzenlenmesi, Yerli Malı Tebliği’nin kötüye kullanılmasının önlenmesi için yeniden düzenlenmesi, özkaynak finansmanına duyulan ihtiyaç, sektörün nitelikli işgücü istihdamı gibi önemli konularda sayın bakanımız ile güzel bir görüşme gerçekleştirdik. Kendisine bu anlamda bize verdiği desteklerden dolayı şükranlarımızı sunuyoruz. MİB olarak, sektörün gelişimine katkı sağlayacak çalışmalarımızı hızla sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.