Zere Makina’nın Kurucusu Yakup Zere aramızdan ayrıldı...

Zere Makina’nın Kurucusu Yakup Zere  aramızdan ayrıldı...

Şehit Yüce Kahraman Türk evlatlarına ve bu gün halka yürüyen ilimiz sanayisine yön veren iş adamı Yakup Zere amcamıza yüce mevla’dan rahmet diliyorum Ülkemizin başı sağolsun!

Önce, Yakup Zere ile ilgili bir anımı aktarayım: Yakup ağabey ile 1981-1985 yıllarında Ankara’daki görüşmelerimizde bir kamu kurumu ile olan iş ilişkisini ve yaşadığı sıkıntıyı anlatmıştı. Bu dönemde Ticaret Bakanlığı ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığında çalışmam ve teyze çocukları olmam nedeniyle zaman zaman ziyaret ederdi veya buluşurduk. Bunlardan birinde yerli sanayinin desteklenmediğini, hatta kösteklendiğini anlatmıştı. Traktör arkasına eklenen çekici ile tomrukları sürükleyerek taşıyan bir makine yaptığını söylemişti. Küçük ölçekli olarak ilgili idarelere sattığını, yeni bir iş alanı olduğunu, ülkemizde ilk kez kendisinin ürettiğini, satışın başarılı gittiğini söylemişti. Daha sonra ilgili kamu kurumunun büyük ölçekli bir alım yaptığını, ihalenin bir Avusturya firmasına verildiğini belirterek, çok üzgün olduğunu ifade etmişti. Dönemin tepe yöneticisi de Giresunluydu. İhalenin satın alma bedelinin yurtdışından sağlanan krediyle ödeneceğinden söz etmişti. Satın alma bedelinin, dış krediyle ödenmesi nedeniyle daha uygun fiyat vermesine karşın ihaleyi alamadığından yakınmıştı. Bu yakınmanın içerisinde başka ayrıntılarda yok değil, ama kanıtlanamayacağı için burada sözünü etmek olmaz.

Anımsadığım kadarıyla Bulancak’ta 1970’li yıllarda en az iki kere sanayi sergisi yapıldı. Bu tür faaliyetleri bir kişiye atfetmek doğru olmamakla birlikte bir isim söylenmesi gerekirse bu eylemin liderliğini Yakup Zere yapmıştır. Bulancak Küçük Sanayi Sitesinin de önderliğini, yaklaşık yirmi yıl kooperatifinin başkanlığını yapmıştır. Yine bir görüşmemizde, Sanayi ve Ticaret Bakanlığından kredi almadan yapacağını söylemişti. Sözünde durarak, kredi almadan yaptı. Bugün ülkemizin ve ilçemizin gurur kaynağı olan CNC Torna Tezgahı Konveyörünü imal etmesi de başlı başına bir başarı hikayesidir. Yine, Bulancak Ticaret ve Sanayi Odasının kurucusu ve uzun yıllar yönetim kurulu başkanlığını da yürütmüştür.

Bugün izinden gidenler yok değil. Nitekim, traktör arkasındaki çekicinin imalatı günümüzde de sürdürülmektedir.İzinden gidenlerin yolu ve bahtı açık olsun, başarıları sürekli olsun. Kamu idarelerinin desteği, tüm yerli üretim yapanların arkasında olsun.

Çocuk yaşta İstanbul’da kaportacılık mesleğini öğrendikten sonra Bulancak’ta kaporta boya atölyesi kurarak başladığı iş yaşamında, işini büyük bir araç servisine dönüştürmesi, tüm Doğu ve Orta Karadeniz Bölgesinin tek yetkili servisi olması da başarı öyküsünün bir parçasıdır.
Bugün işlemeyen atölyesinin olduğu yerde onlarca, yüzlerce insana iş vermiştir. Her birinin meslek sahibi olmasını sağlamıştır.

Bulancak Küçük Sanayinde 300 işyerinin yapımındaki emeği çok büyüktür. Bunun ötesinde doğrudan veya dolaylı olarak büyük bir çoğunluğun iş ve meslek sahibi olmasını sağlamış ve teşvik etmiştir. Bugün, küçük ve büyük taşıtların bakım ve onarımını yapan çoğu esnaf ve sanatkar onun sayesinde mesleğini icra etmektedir.

Yakup Zere, üretim yerine ticareti tercih etseydi, belki, herhangi bir sorunla karşılaşmayacaktı. Kim bilir! Yakup ağabey, her zaman üretimin yanında olmuştur. Yeni fikirlerin takipçisi olmuştur. Yenilikçi olduğu kadar yürekli, cefakar ve girişimcidir. Aynı zamanda liderdir. Girişim yapacaklara de destek olmuştur. Aile arasında söylendiği gibi dedesinin girişimciliğinin devamı ve en başarılı örneğidir.

Yaşamın, insanlara nasıl bir kader ağı kurduğunu bilemeyiz. Ama, daha iyi bir yarın için çaba göstermek hepimize düşen bir görevdir. Bunu layıkıyla yerine getiren bir insan olarak ne mutlu Yakup Zere’ye.


Yaşadıkları nedeniyle bugün ekonomik yaşamın dışında olsa dahi felsefesinin, ışığının tüm Bulancak’a egemen olması beklenir.

Ne yapılabilir?

Öncelikle 1970’li yıllarda yapılan sergilerin fotoğrafları bulunarak, bir araya getirilip bir albüm-kitap yapılabilir ve Yakup Zere’ye ithaf edilebilir. Bulancak Ticaret Odası ile Küçük Sanayi Sitesi İşletme Kooperatifi yeni bir sanayi günleri, sanayi sergisi düzenlemeyi gündemlerine alabilir. Birlikte, bir çalıştay düzenleyerek, “Neler yapılabilir?” sorusuna yanıt aranabilir.

Ayrıca, Organize Sanayi Bölgesinde faaliyete geçen veya geçecek olan makine, metal ve savunma sanayi firmaları ile işbirliğinin yolları aranmalıdır. Küçük sanayideki işletmelerin, firmalara tedarikçi olması sağlanmalıdır. Ağaç sanayisinde olduğu gibi metal sanayisinde de ev altı küçük üretimler planlanıp, teşvik edilmelidir.

Bunların da üzerinde yerli üretimi geliştirecek, büyütecek çabaların herkesin içine işlemesini ve Yakup Zere’yi örnek almasını diliyorum.

E-Dergi

Fuarlar

Sponsorlar

Fuarlar