TİAD‘ın temsil ettiği takım tezgahları sektörü, 65 milyar dolarlık ihracatta 22 milyar dolarlık değer sağlayacak

TİAD‘ın temsil ettiği takım tezgahları sektörü, 65 milyar dolarlık ihracatta  22 milyar dolarlık değer sağlayacak

Takım tezgahları sektörü yılın 10 ayında yurt içi satış rakamlarını yüzde 38 artırarak 1,34 milyar dolara ulaştırırken sektör 2021’i, imalat ve iş hacminde geçen yıla göre yaklaşık yüzde 55 artışla kapatmayı bekliyor.

Takım tezgahları sektörü yılın 10 ayında yurt içi satış rakamlarını yüzde 38 artırarak 1,34 milyar dolara ulaştırırken sektör 2021’i, imalat ve iş hacminde geçen yıla göre yaklaşık yüzde 55 artışla kapatmayı bekliyor. Takım tezgahları ve tamamlayıcı ekipmanları kullanarak imalat yapan ve Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumundaki otomotiv, havacılık, beyaz eşya, makine, savunma, gemi inşa sektörlerinin 2021’de 65 milyar dolarlık ihracat yapması, takım tezgahlarının ise bu sektörlerde 22 milyar dolarlık ihracat değeri yaratması bekleniyor.

Takım tezgahlarının kritik sektörlerin ihracatındaki çarpan etkisini de her geçen yıl artırdığını kaydeden TİAD Başkanı Fatih Varlık, “Sektörümüzün 2020 yılında ihracattaki çarpan etkisi 14 idi. 10 ayda elde ettiğimiz rakamlarla yıl sonu çarpan etkimizin 14,66 olmasını bekliyoruz. Sektörümüzün ihracat üzerindeki çarpan etkisinin her yıl artması ayrıca milli gelire sağladığımız katkı açısından da son derece önemli ve gurur verici bir tablo. Sektör olarak çarpan etkimizle milli gelire yaklaşık 22 milyar dolarlık katma değer sağlayacağız.”

Takım tezgahları sektörünün çatı kuruluşu Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD), 10 aylık yurt içi ve yurt dışı satış rakamlarını açıkladı. 2021’in 10 ayında geçen yıla oranla yüzde 38 artan yurt içi takım tezgahları satışı 1,34 milyar dolara ulaştı. Yaşanan artış öngörüsü ve yılın devamında da satışların pozitif seyretmesiyle 2020’de yaklaşık 21 milyar dolar olarak gerçekleşen takım tezgahları sektörünün yarattığı ihracat değerinin 22 milyar doları bulması bekleniyor.

İhracatta en çok artış yüzde 78 ile kesici takımlarda yaşandı

Belirtilen dönemde takım tezgahları ihracatı yüzde 32 büyüyerek 506 milyon dolara ulaşırken kesici takımlardaki artış yüzde 78 oldu ve 138 milyon dolara ulaştı. Takım tutucu ve bağlama sistemlerindeki ihracat, yüzde 59 artışla 121 milyon dolar olurken ölçüm ve kalite kontrol ekipmanları ihracatı yüzde 12 artışla 86 milyon dolar oldu. Eklemeli imalat, robotik gibi tamamlayıcı ekipmanlardaki artış ise yüzde 12 oldu ve 35 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Takım tezgahları kritik sektörlerin ihracatında yüzde 33 katma değer yaratıyor

Sektörün gelecek beklentileriyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Takım Tezgahları Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TİAD) Başkanı Fatih Varlık, “Türkiye’deki takım tezgahı ihtiyacının yüzde 80’inden fazlasını karşılayan TİAD’ın, imalatçı üyeleri arasında yaptığımız araştırmalara göre; sektörümüzün imalat ve iş hacminde, 2021 yıl sonunda geçen yıla göre yaklaşık yüzde 55 civarında artış bekleniyor. Sektörümüz her yıl ihracattaki etkisini artırarak yeni bir rekora imza atıyor. Takım tezgahları ve tamamlayıcı ekipmanları kullanarak üretim yapan otomotiv, havacılık, savunma ve beyaz eşya gibi Türkiye ekonomisinin lokomotifi sektörlerin 2021 yılında 65 milyar dolar ihracat gerçekleştirmesini, bu sektörlerde takım tezgahları kullanımının ise 22 milyar dolar değer yaratmasını bekliyoruz. Sektör olarak kritik sektörlerde; 2018 yılında 60 milyar dolarlık ihracatta 20 milyar dolar, 2019 yılında 63 milyar dolarlık ihracatta 21 milyar dolar, 2020’de 55 milyar dolarlık ihracatta 18 milyar dolarlık değer yarattık. Her yıl düzenli olarak artırdığımız ihracat değerimiz ile ülkemizin yıllık ortalama 60 milyar doları aşan katma değerli ürün ihracatının yaklaşık yüzde 33’ü kadar değer yaratıyoruz. Bu da ülkemiz için yarattığımız katma değeri ve kritik önemimizi tekrar gözler önüne seriyor” şeklinde konuştu.