Otomasyonun ReBeL’i: 4,970 €’ya akıllı igus cobot

Otomasyonun ReBeL’i: 4,970 €’ya akıllı igus cobot

igus, dünyanın ilk cobot plastik dişli kutusu ve dijital ekosistemi ile Düşük Maliyetli Otomasyonu hızlandırıyor.

igus, dünyanın ilk cobot plastik dişli kutusu ve dijital ekosistemi ile Düşük Maliyetli Otomasyonu hızlandırıyor.

igus, ReBeL servis robotunu da akıllı bir versiyon olarak sunuyor. 4.970 € fiyatında ve sadece 8 kilogram civarında olan tak-çalıştır varyantı, piyasadaki en hafif cobotlardan biridir. RBTXpert ve yeni çevrimiçi teklifler gibi dijital hizmetler, müşterilerin sadece birkaç gün içinde bankayı kırmayan eksiksiz otomasyon çözümleri oluşturmasını sağlar.

igus, ReBeL ile tamamen hareketli plastik uzmanlığına güveniyor: plastik, net ağırlığı 8,2 kilogram olan robotu, sınıfındaki cobot işlevli en hafif hizmet robotu yapıyor. İstisnasız igus, ReBeL’i oluşturan tüm mekanik bileşenleri geliştirir ve üretir. Yükü 2 kilogramdır ve erişimi 664 milimetredir. Tekrarlanabilirlik, dakikada yedi seçimde +/-1 milimetredir. Özünde, dünyanın plastikten yapılmış ilk endüstriyel sınıf cobot dişli kutusu bulunur. “Bu rakamların arkasında 2019 yılından bu yana kurum içi laboratuvarımızda gerçekleştirilen 15 malzeme kombinasyonu ve tolerans zinciri üzerinde tribolojik ve termodinamik testler dahil 1.041 test var. Özellikle büyük bir zorluk, motor tarafından termal olarak etkilenen tam entegre gerinim dalgalı redüktörlerdeki ısı üretimiydi. Bu nedenle geliştirme aşamasında, ısı üretimini önemli ölçüde azaltmak için daha büyük motorlara ve daha iyi verimliliğe de odaklandık”, diyor igus’ta Düşük Maliyetli Otomasyon İş Birimi Başkanı Alexander Mühlens. “Bu, döngü sayısını sürekli olarak iyileştirmemizi ve nihai olarak iki yıllık normal hizmet ömrüne eşdeğer olan iki milyona beş katına çıkarmamızı sağladı.”

Akıllı plastikler - önleyici bakım için operasyonda tam şeffaflık

igus ayrıca hareket plastiği teknik bilgisini güç elektroniğine de uyguladı ve ilk kez iletken plastik yollar kullanan bir kodlayıcı geliştirdi. Bu, sıcaklığın, akımın ve dönüşlerin, döngülerin ve yinelemelerin tam olarak ölçülmesini sağlar. Web kameralı bir bulut bağlantısı sayesinde, bir pano, oluşturulan tüm verileri canlı olarak net bir şekilde görüntüler. Bu, müşterilere çalışma sırasında aşınma, döngü süresi ve miktarlar gibi temel göstergeler biçiminde ReBeL’lerinin tam şeffaflığını verir.

Ucuz eksiksiz çözüm, hızlı entegrasyon

Akıllı ReBeL’in iki çeşidi mevcuttur: biri robot kontrol sistemi, güç kaynağı ünitesi veya yazılımı olmayan açık kaynaklı bir versiyondur ve tek bir ürün için 3.900 €’dur; diğeri robot, kontrol yazılımı ve güç kaynağı üniteli tak-çalıştır bir modeldir ve bir öğe için 4,970 €’dur. igus’un “yap ya da satın al” yaklaşımına uygun olarak müşteriler, komple sisteme ek olarak, bireysel ReBeL gerinim dalgası dişlileri (80 ve 105 milimetre çapları) arasından seçim yapabilirler. Tork, 50:1 iletim oranıyla 6 rpm’de 3Nm (80) veya 25Nm’dir (105). ReBeL, RBTX çevrimiçi pazarında mevcuttur. Burada kullanıcılar, her şeyin diğer her şeyle %100 uyumlu olduğu güvencesiyle, 40’tan fazla iş ortağından ayrı bileşenler, entegrasyon desteği ve donanım ve yazılım bulabilir; buna çok çeşitli robot kinematiği, kameralar, yazılım, kavrayıcılar, güç elektroniği, motorlar, sensörler ve kontrol sistemleri dahildir.

RBTXpert, sabit fiyat garantisiyle çevrimiçi danışmanlık yoluyla entegrasyon için müşterilere sunulmaktadır: 400 metrekarelik bir müşteri test alanında, uzmanlar müşterilere canlı video aracılığıyla her gün tavsiyelerde bulunur ve saatler içinde çözüm önerileri gönderir. Entegrasyon olmadan tipik donanım maliyetleri 8.500 €’dan başlar ve eksiksiz çözümler 12.500 €’dan itibaren mevcuttur. “RBTXpert hizmetimizle yalnızca Almanya’da haftada 20’den fazla müşteri projesine danışmanlık sağladığımız için otomasyonu daha da erişilebilir hale getirdiğimizi hissediyoruz. Bu nedenle, Mart ayı sonuna kadar on çevrimiçi danışman daha ekleyerek hizmeti genişletiyoruz. Mühlens, uluslararası olarak hizmetin yedi ülkede halihazırda mevcut olup, 14’ü de yapım aşamasındadır”, diyor. “Bu olumlu deneyimler, uygulanan birçok proje ve sayısız müşteri tartışması, daha fazla hizmetten oluşan heyecan verici bir ekosisteme yol açıyor.”

Düşük Maliyetli Otomasyon evreni

Bu Düşük Maliyetli Otomasyon evreninde her şey bireysel müşteri uygulaması etrafında döner. Amaç, yeni teklifler ve iş modelleriyle entegrasyonu daha da basitleştirmek. “Düşük Maliyetli Otomasyon satıcılarının ve ücretsiz yazılım geliştiricilerinin yazılım fikirlerine katkıda bulunabilecekleri bir uygulama mağazası sağlayacağız. Kullanıcılar mevcut yazılımdan yararlanarak otomasyonlarını daha da hızlı uygulayabilirler. Robotları IFTTT gibi dijital servislere veya Alexa veya Siri gibi akıllı asistanlara bağlayabilirler. Ziyaretçiler, daha sonra robotun servis ettiği bir kahve barında en sevdikleri kahveyi sesli olarak sipariş etme gibi etkinliklere katılabilirler. Bu, kullanıcıların robot için değil, yalnızca hizmetleri için ödeme yaptığı, seçme başına ödeme gibi tamamen yeni iş modellerine yol açar. Bu yeni yetenekler robotik pazarını ve onunla birlikte günlük yaşamı kalıcı olarak değiştirecek”, diyor Mühlens. “Onlara Düşük Maliyetli Otomasyon evreninde bir yuva vermek istiyoruz.”