İtalyan makine sektörü alarm veriyor ! Üretim hemen başlamazsa geri dönüşü olmayan sorunlar ortaya çıkacak.

İtalyan makine sektörü alarm veriyor ! Üretim hemen başlamazsa geri dönüşü olmayan sorunlar ortaya çıkacak.

Massimo Carboniero, UCIMU (İtalyan Makina, Robot ve Otomasyon Üreticileri Birliği) Başkanı: “Fabrikalarımız güvenli yerlerdir ve emek yoğunluğu azalmıştır. Dolayısıyla üretim faaliyetlerimize hemen devam edebilmek için fabrikaları bir an evvel açmalıyız ” dedi.

BİRİNCİ ÇEYREK 2020’DE TAKIM TEZGAHLARI
SİPARİŞLERİNDE DARALMA (-11%)

İTALYA İÇİNDE SİPARİŞLERDE DÜŞÜŞ (% -41.3)
YURT DIŞINDA OLUMSUZ PERFORMANS (-4.4%)

Massimo Carboniero, UCIMU (İtalyan Makina, Robot ve Otomasyon Üreticileri Birliği) Başkanı: “Fabrikalarımız güvenli yerlerdir ve emek yoğunluğu azalmıştır. Dolayısıyla üretim faaliyetlerimize hemen devam edebilmek için fabrikaları bir an evvel açmalıyız ” dedi.

“Sağlık ve güvenlik önce gelir, ancak Coronavirus ile yaşamaya alışmalıyız, aynı zamanda iş, istihdam ve üretimi garanti etmeliyiz”.

2020 yılının ilk çeyreğinde İtalyan takım tezgahı imalatçıları tarafından toplanan siparişler ile bir önceki yılın aynı dönemine göre% 11 düşüş kaydedilen endekste güçlü bir düşüş yaşandı. Bu, UCIMU-SISTEMI PER PRODURRE İktisadi Araştırmalar Bölümü ve İş Kültürü, İtalyan takım tezgahları, robotlar ve otomasyon sistemleri üreticileri derneği tarafından yapılan son ankette bildirilmiştir.

Genel sonuç, Ocak-Mart 2019 dönemine göre % 41,3 düşüşle üreticilerin iç piyasada topladığı siparişlerin çöküşünden etkileniyor.

Yurtdışı siparişlerin toplanmasında daha küçük bir düşüş kaydedilmiş, bir önceki yılın aynı dönemine göre% 4,4 oranında düşmüş ve iki olumlu ayın ardından Mart ayında kaydedilen önemli düşüş nedeniyle ortaya çıkmıştır.
Massimo Carboniero’ya göre: “İlk çeyrekte sipariş toplamadaki ani düşüş sektörümüzün işletmelerini gerçekten endişelendiriyor, çünkü olumsuz performans, bununla birlikte yapılan ticari faaliyetlerle telafi ediliyor. Ocak ve Şubat aylarında, yani Coronavirus acil durumundan önce. O zaman, endüstri 4.0 Planının artması, 2020 yılını 2019 ile aynı seviyede önceden yapılandıran İtalyan imalat endüstrisine bir iyilik bulmuş gibi görünüyordu ”.

“Ne yazık ki, aksine, Şubat ayının sonunda ve birkaç gün içinde, sipariş toplama neredeyse durdu ve işletmeleri daha önce hiç olmadığı gibi birkaç siparişle bıraktı. Her şey olduğu gibi, fabrikalarımızın birkaç hafta boyunca kapalı kaldığı göz önüne alındığında, İtalyan üreticilerinin durumu daha da kötüleşebilirken, birçok rakibimiz - Özellikle Almanya - çalışmaya devam ediyor ve böylece taleplerini uluslararası pazarda olumlu bir şekilde karşılayabiliyor”.

“Dış cephede, ihracatımızın hedef ülkeleri arasında her zaman en üstte yer alan Çin, acil durumun ilk vurduğu ülke olduğu için başlangıçta tüm işlemleri kesintiye uğrattı. Aslında işimizin büyük bir kısmını engelledi. Şimdi yeniden başladığı gibi, üretim faaliyeti devam eden birçok müşteri ülkemiz gibi Çin’de arz taleplerini fabrikaları açık olan üreticilere yönlendiriyor. Bu durum, inovasyon, kalite ve pazarlamaya yapılan sürekli yatırımlar sayesinde yıllar boyunca fethedilen önemli pazar paylarını kaybetme riski taşıyan işletmelerimizin zararınadır ”dedi.

“Zaten kendi başına zor olan bu senaryo, eğer İtalyan işletmelerinin faaliyetlerine hemen devam etmek için bir ortam hazırlanmazsa, geri dönüşü olmayan bir şekilde kötüleşebilir. Hepimiz, takım tezgahı girişimcileri olarak, çifte sorumluluk hissediyoruz.

“Sektörümüz, Hükümet tarafından belirlenen Ateco Kodlarından çıkarılması konusunda şaşırmış ve hayal kırıklığına uğramış olsa bile Hükümetimizin direktiflerini sürekli takip ettik. Sektörümüz, gerekli olduğu düşünülse bile, tüm ana üretim türlerinin üretim zincirindedir. ”.

“Şimdi, üretimin durmasından dört haftadan fazla bir süre sonra, birçok işletmenin halihazırda 14 Mart tarihli DPCM’de (İtalya Başbakanı Kararı) Hükümet yetkilileri tarafından tanımlanan önlemlere göre çalıştığı düşünüldüğünde, biz de, robot ve otomasyon üreticileri, aynı protokolleri izleyerek faaliyetlerimize devam etmeyi istiyoruz. Tüm şirketlerimiz fabrikalarımızda güvenlik standartlarını artırarak işyerlerini daha güvenli hale getirmek için kaynak yatırımı yapmışlardır ki bu da unutulmaması gereken - kesinlikle emek yoğun değildir ”.

“Ne yazık ki, aşı çıkana kadar Coronavirus problemimiz olacak. Bu arada, Coronavirus ile yaşamaya alışmamız gerekecek, aynı zamanda iş, istihdam ve üretimi garanti etmeye devam edeceğiz.

Sadece üretim tesislerinin eşzamanlı olarak yeniden açılmasıyla, Likidite Kararnamesi’nde yer alan önlemler Hükümet tarafından beklenen faydaları sağlayacak”.

“Kredi limitlerinin olması ve F24 ödemelerinin ertelenebilmesi, kredi hatlarının hızlı bir şekilde verilmesi ve Devlete olan borcun acil durumun sonuna kadar ertelenmesi şartıyla işletmelerin likidite kriziyle yüzleşmenin ilk adımıdır. Ayrıca, bu benzeri görülmemiş krizden uzun süre etkilenecek işletmeler için geri ödeme planlarının fazla baskı altında olmaması büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte, her durumda işletmelere üretim faaliyetlerine derhal devam etme ve son dönemde kaybedilen zemini yeniden kazanma imkanı vermezsek, bu önlemler gerçekten çok yararlı olmayabilir. Aksine, binlerce iş ile birlikte kaybolmalarını görme riski aslında çok yüksek olur. ”

E-Dergi

Fuarlar

Sponsorlar

Fuarlar