Mavi sularda sonsuzluğa yelken açmak için en iyi dostunuz Geberit Mapress CuNiFe

Mavi sularda sonsuzluğa yelken açmak için en iyi  dostunuz Geberit Mapress CuNiFe

Yaza merhaba dediğimiz bugünlerde yatlar denizlerde boy göstermeye başladı. Yat sahipleri için en önemli konulardan biri ise şüphesiz yat temizliği.

Yaza merhaba dediğimiz bugünlerde yatlar denizlerde boy göstermeye başladı. Yat sahipleri için en önemli konulardan biri ise şüphesiz yat temizliği. Yatların tasarımlarına ve teknolojilerine göre temizlik değişse de denizcilik sektöründe kalite standartları oldukça üst seviyede tutulmakta ve tüm kalite standartlarının amacı; güvenliği sağlamaktır. Bu bilinç ışığında geliştirdiği Mapress CuNiFe Sistem Boruları ile Geberit, kullanıcısını deniz şartlarına dayanıklı, uzun ömürlü, sızdırmaz montajı ve bakımı kolay bir ürünle buluşturarak onların mavi sularda zahmetsizce yol almaları sağlıyor.

Mavi sularda yaşanabilecek sıkıntıları minimize etmek için yeni nesil Mapress Sistem Borularını tasarlayan Geberit, yat sahiplerinin beklentilerini karşıladığını bir kez daha kanıtlıyor.

Geberit mühendisleri CuNiFe boru ve fittingler tarafından paslanmaz çelik, karbon çeliği, CuNiFe sistemler ve bakır fittingler kullanılarak tasarlanan Mapress; korozyona karşı, özellikle de tuzlu suya karşı mükemmel bir direnç gösterdiği için yat sahipleri tarafından tercih ediliyor. Yatlardaki sintine hatlarında, sprinkler yangın söndürme sistemlerinde ve yakıt devrelerinde de rahatlıkla kullanılabilen Mapress, deniz şartlarına dayanıklı, uzun ömürlü, sızdırmaz montajı ve bakımı kolay bir ürün olmasıyla büyük beğeni topluyor.

Gençgel: Suda mükemmel bir direnç

Yatlarda sızdırmazlığın fittinglerde yer alan contaların presleme sonrasında form değişikliğinden kaynaklandığını söyleyen Geberit Türkiye Ürün Müdürü Fikret Gençgel, Mapress’i diğer ürünlerden ayıran en önemli özeliğinin preslenen bölgede bulanan conta olduğunu söyledi. Ve bu contanın presleme yapılmadığı takdirde rahatlıkla göründüğünü belirtti. Gençgel, “Test için borulardan su geçirildiği takdirde contalarda bulunan ezik bölgeler sayesinde sistemde basınç oluşmaz ve preslenmeyen noktadan sızdırmaya başlar. Böylece preslenmemiş fitting olduğu anlaşılır ve bulunup preslenir. Preslendikten sonra fittingin üzerinde bulunan presleme göstergesi üzerinden soyulur. Bu sayede gözle de hangi fittingin preslenmiş hangisinin preslenmemiş olduğu kolaylıkla anlaşılır. Kaynak, lehim, füzyon kaynağı ve dişli bağlantı gibi montaj tekniklerinde ilave malzemeler kullanılmaktadır. Geberit Mapress presleme tekniğinde ise ilave malzeme kullanılmadığı için işçilik hataları engellenir, garantili sızdırmazlık sağlanır ve hızlı montaj yapılır. Hızlı montaj sayesinde deniz taşıtlarının daha hızlı kullanıma sunulmasını sağlamaktadır” dedi.

“Yangına dayanıklı ve toksik gaz çıkarmayan özellikte ürünler seçilmelidir”

Denizcilik sektöründe kalite standartlarının oldukça üst seviyede tutulduğunun altını çizen Gençgel, bu standartları denetleyen kuruluşların United Nations Organisation (UNO), International Maritime Organisation (INO) ve International Association of Classification Societies (IACS) olduğunu belirtti. Yatlarda özellikle IMO Resolution’ın belirlediği kriterlerdeki ürünlerin olması gerektiğini aktaran Geberit Ürün Müdürü Fikret Gençgel, “Aslına bakarsanız ürün seçerken yangına dayanıklı ve toksik gaz çıkarmayan özellikte ürünler seçilmelidir. Aksi takdirde kuruluşlarının onayından geçmek pek mümkün değil.

Bu bilinçle de Türkiye’de, uluslararası kalite standartlarına sahip yatlar üretilmektedir ve bu yatlar tüm dünyada talep görmektedir. Bu nedenle ülkemizdeki yat üretiminin daha da gelişeceğine inanıyorum.”

Bu bilirkişiliğiyle 9 metre genişliğindeki ve 50 metre uzunluğundaki Mayra Yachts’ın ürettiği Ken Freivokh imzalı, MY EUROPHİA isimli yatta kullanılan Mapress CuNiFe borular ve fittingler, yatın mavi sularda daha güvenle süzülmesini sağlıyor. Tasarımında kullanılan detaylarıyla da beğeni toplayan yat, Mapress CuNiFe sayesinde korozyona karşı tuzlu suda mükemmel bir direnç gösterdiği için tasarımcısı tarafından tercih edilmiş durumda.

Geberit Hakkında: Temelleri 1874 yılında Albert Gebert tarafından atılan Geberit, 1905 yılında ahşap dış kaplamalı ve kurşun armatürlü ilk rezervuarı çalışır hale getirerek ve 1912 yılında patentini alarak tüm dünyada faaliyet gsösteren Geberit Grup, Avrupa’da sıhhi tesisat sektörünün lideri konumundadır. Sıhhi tesisat ve vitfifiye alanlarında, özellikle merkez Avrupa’da hemen hemen tüm ülkelerde sektör lideri olarak varlığını devam ettiren Geberit 6 tanesi denizaşırı ülkelerde olmak üzere 30 üretim tesisine sahiptir. Genel merkezi İsviçre’de, Rapperswil-Jona’da bulunan şirket, 50 ülkede, 12,000’e yaklaşan çalışanı ile faaliyet göstermektedir. Geberit, 2016 yılında 2,8 milyar CHF net satış açıklamıştır.

E-Dergi

Fuarlar

Sponsorlar

Fuarlar