“Akıllı Plastikler”, bakım maliyetlerini nasıl azaltır ve üretim kayıplarını önler ??

“Akıllı Plastikler”, bakım maliyetlerini nasıl azaltır ve üretim kayıplarını önler ??

Hannover Messe Preview organizasyonunda akıllı plastikler ile ilgili IGUS firması yetkililerinden Richard Habering’den bilgiler aldık.

Hannover Messe Preview organizasyonunda akıllı plastikler ile ilgili IGUS firması yetkililerinden Richard Habering’den bilgiler aldık.

Tahmini bakım, Endüstri 4.0 ve yarının fabrikasının bir parçasıdır. Bu sektör için IGUS, çeşitli izolatörler ve izleme modüllerinin enerji zincirleri, kablolar, düz rulman ürünleri ve plastik bileşenlerinin akıllı hale getirdiği “izense” adı altında bir ürün ailesi geliştirdi.

Akıllı plastik, planlanmamış duruşlarını ve dolayısıyla pahalı üretim kayıplarını önlemeye yardımcı olur. IGUS’taki e-zincir yetkili makamlarından Michael Blaß, “Makinelerin ve ürünlerin dijital olarak ağa bağlanması sayesinde bileşenlerin durumunu sürekli olarak kaydetmek ve onarım veya değiştirme gerektiği anda bilgi vermek mümkündür” diye açıklıyor. Örneğin, enerji zinciri sistemlerinde, zincirin hareketli ucuna monte edilen ve hızlanma, hız, sıcaklık ve tamamlanan çevrim sayısını otomatik olarak kaydeden izense EC.M sensörüdür. Seyahat edilen mesafe ve sistemin kalan servis ömrü bu bilgilerden elde edilebilir. Optimize edilmiş izense EC.W sensörü ile vinçler, doğrusal robotlar veya hareket eksenlerindeki kayar e-zincir uygulamalarında aşınma pedleri üzerindeki aşınma en yakın yüzde olarak belirlenir.

OLAYLAR SIRASINDA DERHAL DURUN

IGUS şirketi, derhal ve öngörülemeyen olaylar için izense EC.B modülünü geliştirdi. Kazalar veya kasıtlı imha nedeniyle bir zincir bağlantısının kırılmasını belirler. Modül, özel ayırıcılarda bir polimer telinden ve bir algılayıcı biriminden oluşur. Sensör ünitesinden gelen bilgiler IT şebekesinin bir parçası olabilecek değerlendirme birimi isense EC.B tarafından okunabilir veya sensör ünitesi doğrudan kullanıcının sistemine bağlanır. Diğer şeylerin yanı sıra, bu sistem Avusturyalı bir otomotiv tedarikçisi tarafından motor bloklarının otomatik olarak işlenmesi için kapalı lineer robotlarda kullanılır.

Geçmişte, enerji zinciri sistemlerinin görsel izlenmesinde herhangi bir şikâyet bulunmadı, ancak zincir iki hafta sonra başarısız oldu. Bu daha sonra ara izleme ile önlenebilir. 2010’dan bu yana, PPDS (İtme / Çekme Kuvveti Algılama Sistemi), yüzlerce vinç sisteminde, olağandışı çalışma koşullarını algılamak için dünya çapında kullanılmıştır. E-zincirin hareketli ucuna tutturulmuş bir kuvvet sensörü, çalışma esnasında oluşan gerilme ve kesme kuvvetlerini sürekli olarak ölçer ve bunları kaydedilen ayar noktaları ile dengeler. Bir arıza durumunda, e-zincir sistemine daha fazla zarar verilmeden önce müşterinin ayarlarına bağlı olarak sistemin derhal kapatılması gerçekleşir. Kanıtlanmış PPDS kavramı şimdi izense EC.P adı altında izense kavramıyla birleştirilmiştir. Buna ek olarak, modüller WLAN veya kablolu (CAN bus) üzerinden kablosuz olarak entegre edilebilir ve bu sayede de koruyucu bakım tavsiyelerinin geliştirilmesine yardımcı olur. Enerji zincirleri için ve özellikle uzun yolculuklarda rehber oluklarda, izense EC.RC (e-zincir çalışma kontrolü) bir tıkanma durumunda yükselmeye karşı güvenilir koruma sağlar. Sensörler, enerji zincirinin konumunu ölçer ve kontrol eder. Bu şekilde, mekanik arızalar meydana geldiğinde makinenin çalışmaya devam etmesi veya zincirin yükselmesi engellenir; Zincirin tamamen kaybedilmesi ya da elektrik kesilmesi (örneğin, kablo hasarından dolayı) geçmişteki bir şeydir.

Yeni isense CF.Q şapkalı raylı modül sayesinde IGUS tarafından özellikle enerji zincirlerinde hareket eden uygulamalar için geliştirilen chainflex kablolar “akıllı” hale gelir. 2,750 m²’lik bir zemin alanı üzerine yayılmış dinamik kablolar için dünyanın en büyük laboratuarında yapılan binlerce deney tecrübesine dayanarak, elektriksel özelliklerdeki değişiklikler bitki kapanmasına yol açmadan önce müşteriye bilgi veriyorlar. Elektrik özelliklerinin, ortam sıcaklığının ve çevrim sayısının sürekli ölçülmesi nedeniyle, kablonun muhtemel bir arızasının zamanında olacağı öngörülmektedir. Test laboratuarında ve müşteri uygulamalarında sürekli testler, ölçülen değerlerin analizini gittikçe daha hassas hale getirmeye yardımcı olur.

AKILLI DÜZ YATAK TEKNOLOJİSİ

Ayrıca, IGUS’un ikinci büyük iş alanı olan düz yatak teknolojisi bölümünde izolasyon ailesinin üyeleri de vardır. Isense PRT.W modülü ve ISO DL.W modülü ile aşınma ve böylece kalan ömrü, iglidur PRT polimer döner halka rulmanları veya drylin doğrusal kılavuzlarda ölçülebilir. Durum verileri, her yere doğru zamanda müdahale edebilen kullanıcıya kablosuz olarak iletilir. Hafif ve sağlam plastik unsurlar olarak, bu modüller kolay bir şekilde güçlendirme ve çeşitli uygulamalar için de uygundur. Örneğin, özellikle ambalajlama teknolojisinde değil, aynı zamanda montaj otomasyonunda, otomobil fabrikalarında veya elektronik eşyaların imalatında.

MAKİNE VERİLERİNİ TOPLAMA VE DEĞERLENDİRME

Industry 4.0 ağlarında, isense ürünleri toplanan tüm verileri anonim olarak bir ICOM veri yoğunlaştırıcısı aracılığıyla merkezi bir IGUS veri deposuna gönderebilir.

ICOM modülü kablolama olmaksızın iletişim halindedir. Mevcut sisteme entegre etmek daha da kolay, bunun sebeplerinden biri de birkaç sistem için tek bir ICOM modülünün gerekli olması. Buna ek olarak, müşteriler isteğe bağlı olarak, diğer üreticilerin veri-üreten birimlerini durum izleme görevlerini, ICOM modülüne bağlayabilirler. Bu verilerden IGUS Makine Öğrenme modelleri, gerçek kullanım kalıplarını hesaba katan aşınma tahminini hesaplar. Böylece, bir web arayüzü aracılığıyla sunulan bakım önerilerinin hassaslığı sürekli olarak geliştirilir. Fabrika operatörü daha sonra, kesin koruyucu bakım önerilerini uygulamak ve böylece iş süreçlerini optimize etmek için planlı üretim durmalarını kullanabilir. Böylece, bakım ve servis maliyetleri daha da azaltılabilir ve üretim kalitesi artırılabilir. Makine verisinin toplanması ve analizi, gelecekteki fabrikada daha yüksek planlama güvenilirliği ve verimli bakım için önemli bir dönüm noktasıdır. Küresel bir test laboratuarıyla karşılaştırıldığında, geniş bir uygulama yelpazesinden somut verilerin analizi ve değerlendirilmesi, bir taraftan daha kesin öngörülerin yapılmasını mümkün kılan sayısız istatistiksel değerin tanımlanmasına olanak tanır ve diğer taraftan da yeni ürünlerin araştırılması ve geliştirilmesidir.

E-Dergi

Fuarlar

Sponsorlar

Fuarlar